top
Image Alt

Jaki znicz wybrać na grób?

znicze pogrzebowe

Zapalony znicz na grobie niesie za sobą ogromną symbolikę. Ten piękny gest pokazuje, że nadal pamiętamy o Zmarłym i pielęgnujemy nasze wspomnienia o nim. Na rynku funeralnym istnieje wiele rodzajów zniczy. Jaki najlepiej wybrać? 

Znicze plastikowe 

Plastikowe znicze mogą wystąpić w wielu kształtach. Najczęściej rodziny wybierają je w postaci serca z napisem „Kochanej Mamie, Babci, Cioci, Córce” lub „Kochanemu Tacie, Dziadkowi, Wujkowi, Synowi”. Do plastikowych zniczy najczęściej kupuje się plastikowe wkłady z woskiem parafinowym. Ich czas palenia wynosi od 2 do 3 dni. Chociaż takie znicze należą do jednych z tańszych, to ze względu na środowisko są dosyć problematycznym odpadem, gdyż nie nadają się do recyklingu. Ponadto taki znicz nie jest trwały i z łatwością może zostać przywrócony przez większy powiew wiatru. 

Znicze szklane 

Znicze szklane możemy podzielić na dwa rodzaje. Sam szklany lampion, w którym możemy regularnie wymieniać wkład oraz znicze, w których wosk już jest zatopiony. Ten pierwszy rodzaj zniczy jest droższy, jednak jego zakup jest jednorazowy. Taki lampion może stać przez długie lata, a wymiana samego wkładu to koszt dwóch lub trzech złotych. Co z ekonomicznego punktu widzenia wydaje się bardziej atrakcyjne. Drugi rodzaj zniczy mógłby się wydawać opcją bardziej ekologiczną, gdyż odchodzi konieczność wymieniania plastikowych wkładów. Niestety takie myślenie jest błędne, gdyż znicz szklany wykonany jest z innego szkła niż szkło opakowaniowe. Ma ono inną temperaturę topnienia, przez co nie może zostać poddane wtórnemu obiegowi. Ponadto taki znicz, chociaż na grobie prezentuje się wyjątkowo okazale, pali się również maksymalnie do trzech dni. 

Znicz elektroniczny 

Taki rodzaj zniczy kilka lat temu szturmem podbił cmentarze. Największą przewagą zniczy elektronicznych nad tradycyjnymi jest to, że może on świecić nawet miesiąc. Coraz lepsza technika ich wykonania sprawia, że taki znicz z daleko do złudzenia przypomina naturalny ogień. Taki znicz jednak mimo wszystko pozostaje imitacją prawdziwego ognia. Dla wielu osób jest to więc główny powód rezygnacji z takiej formy zniczy. 

Znicze solarne 

Znicze te przeważnie występują w formie pięknych szklanych lampionów, na których zamontowany jest kapturek solarny. W ciągu dnia pobiera on jak najwięcej energii, aby w nocy pięknie się rozpalić. Taki znicz może starczyć nawet na kilka lat oraz jest odporny na zmieniające się warunki atmosferyczne. Ich cena wynosi od 20 do 100 zł, ale biorąc pod uwagę ich wytrzymałość, jest to bardzo opłacalna inwestycja. Minusem jest to, że w ciągu dnia nie emitują światła.

Znicz otwarty 

Znicze otwarte z całą pewnością wyglądają bardzo imponująco. Ich pojemność może być o wiele większa od pojemności innych lampionów. A dzięki grubemu knotowi ogień jest bardzo intensywny i duży. Jednak wystarczy deszcz lub większy podmuch wiatru, aby zgasić ogień. Dlatego tego typu znicze coraz rzadziej są stawiane na grobach. 

Każdy ze zniczy ma swoje wady i zalety. Jednak przeważnie decyzję o wyborze podejmuje się na podstawie gustu. Warto jednak rozważyć alternatywy przyjaźniejsze dla środowiska i naszego portfela.