top
Image Alt

Poradnik

Sytuacja, gdy ktoś bliski umiera, należy do najtrudniejszych momentów życia i często może rodzić wiele trudnych emocji w osobie, która jest tego świadkiem. Mimo tych emocji konieczne jest podjęcie odpowiednich działań. Poniżej znajdą Państwo wskazówki odnośnie sposobów postępowania w różnych okolicznościach, w jakich następuje śmierć. Wierzymy, że nasz krótki poradnik pomoże przetrwać te bolesne momenty.

poradnik pogrzebowy

Gdy ktoś bliski odejdzie w domu:

  • Wzywamy lekarza, który wystawi kartę zgonu niezbędną do dalszych formalności. W ciągu dnia prosimy dzwonić do macierzystej przychodni zdrowia osoby zmarłej, w godzinach nocnych natomiast należy zatelefonować na numer pogotowia 998 lub alarmowy 112.
  • Wzywamy zakład pogrzebowy. Jeśli zwrócą się Państwo do Zakładu Pogrzebowego Credo w Sopocie – nasi pracownicy odbiorą ciało, udzielą wstępnych informacji i przewiozą osobę zmarłą specjalistycznym karawanem do chłodni. Kontakt z naszą firmą jest możliwy całodobowo pod numerem 606 650 016.

 

Gdy ktoś bliski odejdzie w szpitalu, hospicjum, domu opieki:

W przypadku śmierci w szpitalu bądź w innej instytucji medycznej lub opiekuńczo-medycznej – wyżej wymienione placówki same zgłaszają fakt zgonu uzyskując kartę zgonu. Rodziny o fakcie śmierci są informowane niezwłocznie – najszybciej, jak to tylko możliwe. Jeśli zadecydują Państwo poprosić o pomoc naszą firmę – zachęcamy do kontaktu pod całodobowym numerem 606 650 016 celem ustalenia szczegółów i godziny odbioru ciała osoby zmarłej.

 

Gdy ktoś bliski odejdzie w wyniku tragicznych okoliczności:

Jeśli śmierć nastąpiła w wyniku nieszczęśliwego wypadku bądź innych tragicznych okoliczności, konieczne jest ich wyjaśnienie przez uprawnione do tego organy. Dlatego najpierw należy zadzwonić na pogotowie pod numerem 999 lub 112. Najczęściej wzywany jest także prokurator, który decyduje o dalszych czynnościach. Zwykle zmarli w tragicznych okolicznościach przewożeni są do najbliższego Zakładu Medycyny Sądowej. Rodzina pozostaje w kontakcie z prokuraturą, z której po ustaniu czynności dochodzeniowych odbiera niezbędną dokumentację. Z tą dokumentacją należy zgłosić się do wybranego zakładu pogrzebowego. W przypadku wyboru firmy Credo z Sopotu prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny pod numerem 606 650 016, gdzie otrzymają Państwo wszelkie niezbędne informacje.

Dokumenty potrzebne do organizacji pogrzebu:

  • karta zgonu wystawiona przez lekarza bądź właściwy akt zgonu z Urzędu Stanu Cywilnego,
  • dowód osobisty osoby zmarłej,
  • legitymacja emeryta rencisty-jeżeli dotyczy,
  • dowód osobisty osoby wnioskującej (zwykle współmałżonek, dzieci, rodzeństwo).

 

Na pokrycie kosztów pogrzebu przysługuje zasiłek pogrzebowy z ZUS lub KRUS albo też z MSWIA w ryczałtowej kwocie 4000 zł. Na życzenie rodzin rozliczamy się z ZUS i wypłacamy zasiłek pogrzebowy na miejscu, w związku z czym Klient nie musi samodzielnie odwiedzać placówki.