top
Image Alt

Przygotowanie ciała do pochówku

przygotowanie do pogrzebu

Pożegnanie przy otwartej trumnie jest nadal często praktykowane. W celu oszczędzenia dodatkowego bólu i szoku rodzinie zmarłego, ciało jest w sposób specjalny przygotowane do ceremonii. Niestety często po śmierci zdarza się, iż ciało posiada pośmiertne zmiany, które trzeba należycie zamaskować. W zależności od przyczyny śmierci przygotowanie ciała do pochówku może wyglądać różnie. Jak wygląda procedura przygotowania w sposób godny ciała do ostatniej drogi?

Jak wygląda przygotowanie ciała?

Należyte przygotowanie ciała do pochówku jest dla zakładu pogrzebowego Credo kluczowym punktem podczas przygotowania całej ceremonii. Podczas pogrzebu z trumną, gdy odchylamy wieko zawsze uwaga jest skupiona na otwartej trumnie i wyglądzie nieżyjącej osoby. Najczęściej zasłonięciem niedoskonałości pośmiertnych zajmuje się odpowiednio wyszkolona i wykwalifikowana osoba, która podchodzi do tej czynności z ogromnym szacunkiem.

Celem takiego zabiegu jest sprawienie, aby nieżyjąca osoba wyglądała jakby spała i spokojnie odeszła bez bólu i cierpienia. W zakładzie pogrzebowym w Gdańsku czynności kosmetyki pośmiertnej wykonywane są z szacunkiem i troską. Do tych czynności należy zadbanie o higienę, zabiegi kosmetyczne, makijaż twarzy, umycie i wysuszenie włosów, ułożenie fryzury oraz ubranie zmarłego w ubrania dostarczone przez rodzinę.

Czynności wykonywane przez pracowników zakładu

Osobami decyzyjnymi w takiej sytuacji są rodziny zmarłych – to one decydują w co zostanie ubrana osoba zmarła, w jaki sposób zostanie pomalowana i jak będzie ułożona jej fryzura. Dodatkową możliwością jest wybranie biżuterii. Podstawowymi czynnościami przeprowadzanymi w tej procedurze są:

-mycie ciała

-obcięcie paznokci, regulacja brwi, golenie

-makijaż obejmuje pomalowanie twarzy, szyi i dłoni w celu zamaskowania oznak śmierci i choroby

-ułożenie fryzury, możliwe jest nałożenie peruki lub farbowanie włosów

-założenie biżuterii

-ubranie ciała, rzeczy mogą zostać przyniesione przez rodzinę zmarłej osoby lub zlecenie kupna odzieży i obuwia.

Balsamacja

Możliwe jest również wykonanie balsamacji, która zatrzymuje proces rozkładu i umożliwia bezpieczne wykonanie pożegnalnego pocałunku. Balsamacja to wprowadzenie do tkanek specjalnego preparatu odkażająco-konserwującego, który zapobiega rozwijaniu się plam opadowych. Płyny nie dopuszczają do rozwoju bakterii oraz spowalniają proces rozkładu. Użyte substancje powodują, że ciało nie wydziela z siebie nieprzyjemnych zapachów, dzięki czemu rodzina może godnie pożegnać zmarłego. 

Rekonstrukcja powypadkowa

Zdarza się, że w przypadku śmierci w wyniku wypadku np. samochodowego potrzebne jest przeprowadzenie rekonstrukcji. Zajmują się tym kompetentni i bogaci w doświadczenie tanatoplastycy. Często takie osoby są w posiadaniu np. silikonu medycznego, dzięki któremu można odtworzyć kończyny, zniwelować sińce, otarcia oraz ubytki w tkankach i skórze.

Wszystkie z opisywanych wyżej czynności są realizowane zgodnie z wolą rodziny w zakładzie pogrzebowym Credo.